Poradnik rysunkowy do projektowania kuchni na wsi

 

Lipiec 2007 Opracowanie komentarza do rysunków – arch. Krystyna Słowik Urządzając kuchnię na wsi jako kuchnię domową lub letnią i częściowo kuchnię gospodarczą ( produkcyjną) nie należy powielać rozwiązań stosowanych w kuchniach miejskich z powodu innych potrzeb i często mniejszej gotówki ale większych możliwości własnych. Nie warto zamawiać najtańszego kompletu mebli kuchennych jak do bloków w mieści. Będzie i tak drogo, na krótko i niepraktycznie. Lepiej zainwestować we własny projekt ( 0 zł.), dać zarobić znajomym wykonawcom z sąsiedztwa, np. stolarzowi, ślusarzowi, glazurnikowi, lub innej złotej rączce, jeśli takiej się nie ma samemu, zająć się wyszukiwaniem po rodzinie i znajomych różnych mebli do wyrzucenia i uzupełnić wszystko własnym malowaniem ( każdy potrafi). A końcowe dekoracje to sama przyjemność dla gospodyni tej kuchni. Będzie kuchnia najlepsza dla nas i do pokazania innym.
PRZEPIS NA LETNIĄ KUCHNIĘ NA WSI.

Składniki : 1) BLAT, 2) POD BLATEM, 3) NAD BLATEM, 4) W ZASIĘGU BLATU.

1) BLAT.

Weź kilka kawałków oheblowanej i zaimpregnowanej kantówki drewnianej i zbij z niej stelaż w postaci kobyłek albo zamów stelaż stalowy ( spawany i pomalowany) u ślusarza.

Kup na blat i ścianę płytki ceramiczne podłogowe, np. gres ( kl. ścieralności IV), im większe tym mniej fug, może być również wielkość 60×60 cm, czyli na całą szer. blatu.

W wersji droższej możesz dokupić kształtki brzegowe ceramiczne do wykończenia brzegu blatu.

Teraz zamów podkład na blat z płyty wiórowej gr.3 cm zaimpregnowanej, czyli wodoodpornej, wykończony wzdłuż jednego brzegu profilowaną listwą z twardego drewna h.4cm. i wycięciami na zlew i płytę kuchenną Zmontuj blat opierając go na stelażu i na zmywarce ,jeśli ją przewidujesz lub dodatkowo na środkowym stelażu.

Pod blatem zamontuj półkę z wycięciem na syfon zlewu. Półka powinna być wykonana z płyty laminowanej lub sklejki wodoodpornej.

Teraz kupione płytki przyklej do zaimpregnowanej płyty specjalnym klejem a fugi wypełnij fugą epoksydową, zamontuj zlew i płytę kuchenną i najważniejsza część kuchni jest gotowa.

2) POD BLATEM.

Oprócz zamontowanej wcześniej pod blatem półki przydałyby się jakieś pojemniki na duże rzeczy. Proponujemy wyjeżdżające kontenerki ,ułatwiające mycie podłogi. Można je wykonać jako skrzynie ze sklejki na kółkach lub wykorzystać palety odpadowe, przykręcić od spodu kółka i z pozostałych listew dorobić ażurowe boki. Można też na paletach umocować gotowe pojemniki plastikowe. W pojemniku pod zlewem dobrze jest umieścić dwa kosze, jeden na odpadki organiczne ( na kompost) i drugi na pozostałe do dalszej segregacji. Obok zmieszczą się jeszcze środki czystości. Zamiast pojemników i półki można umieścić pod blatem stare szafki z odzysku a przedtem pomalować je i przykręcić im kółka. Dla ujednolicenia „frontu” pod blatem można wzdłuż całego blatu powiesić zasłonkę pasującą do reszty. .

3) NAD BLATEM.

Tutaj potrzebne jest miejsce na niezbędne drobiazgi. Wystarczyłyby dwie półki gł.15 i 30 cm. powieszone na wys. wzroku i niżej. Aby częściowo pochować rzeczy i wprowadzić nastrój, można ( po renowacji) wykorzystać nadstawkę od jakiegoś starego kredensu i powiesić ją nad blatem. Również okap można wykonać indywidualnie. Należy kupić gotowy wyciąg do zabudowy i obudować go np. płytą gipsową lub wiórową , pomalować farbą zmywalną, ozdobić, powiesić, zamontować i podłączyć do komina rurę wentylacyjną i okap gotowy. Nie zapomnij o oświetleniu blatu długimi świetlówkami przykręconymi do spodu półek lub do wiszącej szafki kredensowej.

4) W ZASIĘGU BLATU.

Do uzupełnienia każdej letniej kuchni pozostały: – kredens z odzysku lub przerobiona meblościanka jako pojemny mebel z szufladami na sztućce, zastawę, nalewki , kawę , herbatę. … – lodówka lub piwniczka lub chłodna podręczna spiżarnia, – piekarnik el. do zabudowy umieszczony w korpusie meblowym z płyty o wym. 60x60x60 i postawiony na wygodnej wysokości lub opiekacz el., ale najlepiej prawdziwy gliniany piec chlebowy na drewno, przyda się też grill ogrodowy.

Kuchnia letnia powinna być wygodna dla domowników, więc może oprócz małego stołu do jedzenia zmieści się tam wygodna leżanka, mały telewizor, półka na ulubione książki i podręczną prasę .

A jeśli to letnia kuchnia to jedna ściana powinna się otwierać szerokimi , oszklonymi drzwiami na ogród.

PRZEPIS NA KUCHNIĘ GOSPODARCZĄ NA WSI.

Kuchnia gospodarcza wymaga profesjonalnego podejścia, nie wystarczy improwizacja możliwa w kuchni letniej.

Oto przykładowe dodatkowe elementy niezbędne w kuchni gospodarczej a zapożyczone często z profesjonalnej kuchni gastronomicznej:

1) BLAT

Niezbędna jest większa powierzchnia blatów. Blat przy ścianie można poszerzyć o 20 cm. na odstawianie , trzymanie podręcznych przyborów lub produktów typu sól, oliwa itp., w przypadku wyspy można mieć szerokość blatu od 80 do 120cm. z dostępem z obu stron dla kilku osób równocześnie.

Szczególnie ważna jest tu dobra jakość „ nawierzchni” blatów. Jeśli będą to płyty ceramiczne ( najkorzystniejsze cenowo) to duże , najlepiej gres 60×60 cm. lub większe na całą szerokość blatu.

Można użyć płyt kamiennych typu bazalt, łupek bazaltowy lub granit, ale kamień wymaga stałej impregnacji i pielęgnacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest stal nierdzewna. Ze względu na wysoki koszt można jej użyć na niezbędnych fragmentach.

W blacie należy zamontować dwa zlewy, duży i mniejszy lub w miejsce dużego zlewu basen do obróbki wstępnej produktów.

Płyta kuchenna powinna być > 60 cm, najlepiej szer. 70 lub 90 cm., pięcio –lub sześciopalnikowa, gazowo-elektryczna ( niezbędny płomień ognia).

Przydatne mogą być inne urządzenia grzewcze, np. oprócz piekarnika el.( np. szer 90 cm.) również kuchnia parowa, podgrzewacz el. do potraw, kuchenka. mikrofalowa.

2) POD BLATEM

Dla uzyskania standardu kuchni gospodarczej ( produkcyjnej) powinno korzystać się z dobrej jakości wyposażenia meblowego i profesjonalnym rozplanowaniem.

To są szerokie szuflady, wyjeżdżające kosze ze stali nierdzewnej, powierzchnie mebli łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na ścieranie, tzn. stal nierdzewna i dobrej jakości laminaty.

3) NAD BLATEM

W zasięgu wyciągniętej ręki powinny znaleźć się wszelkie potrzebne w danym miejscu przybory i urządzenia a przy kuchni podręczne produkty.

Zapominamy o szafkach wiszących, a na ścianie wieszamy płytkie półki i wieszaki.

Okap powinien mieć ergonomiczny kształt ( bez narożników na wys. wzroku) i dużą moc, wtedy najlepiej z silnikiem na zewnątrz, tzn. w ścianie lub nad stropem, aby nie hałasował.

Oświetlenie blatów nie powinno zmieniać naturalnej barwy produktów. Dlatego należy używać świetlówek oznaczonych RA ( wierność oddawania barwy) i nr. 9… ( jakość extra) lub nr.8… ( jakość dobra), np. RA nr. 830 lub 840 , 850.

4) W ZASIĘGU BLATU

W zależności od sposobu korzystania z kuchni gospodarczej lub rodzaju prod. przydadzą się. – pieniek drewniany do mięsa, – duże zamrażarki, chłodziarki, piwniczka na wina, – suszarnia na owoce i warzywa, – wirówki , autoklawy do pasteryzacji i inne , – pomieszczenie na opakowania i segregację odpadów, – szafy magazynowe, chłodnie, itp……

Uwaga: w rozplanowaniu ciągu kuchennego w dużej kuchni ( produkcyjnej) należy wzorować się na zasadach stosowanych w kuchniach gastronomicznych i zapewniać nie mieszanie się drogi czystej i brudnej.1!