Poradniki tekstowe

Ergonomia w kuchni
Praca w kuchni zajmuje nam codziennie sporo czasu. Mycie, obieranie, krojenie, gotowanie, pieczenie i zmywanie. Wszystko przebiegnie sprawniej i bez wielkiego wysiłku, gdy rozmieszczenie niezbędnych sprzętów i oświetlenia zaplanujemy zgodnie z zasadami kuchennej ergonomii. 

Gotowanie nie zawsze musie się nam kojarzyć tylko z codziennym obowiązkiem, może być również przyjemnością, ale by tak się stało warto kuchnię urządzić tak, by na wykonywanie niezbędnych czynności nie stracić zbyt wiele czasu. Prawidłowa ergonomia w kuchni potrafi skrócić czas przygotowywania posiłków o 60% i czas poświęcony na gotowanie o 28%.

Codzienne przyrządzanie posiłków to powtarzanie wielu czynności. Począwszy od wypakowywania zakupów i wkładania ich do lodówki. Gdy są nam potrzebne, wyjmujemy je, myjemy, kroimy i wrzucamy do garnka, ustawiamy na kuchence lub wstawiamy do piekarnika.

Taka kolejność wykonywanych czynności stała się podstawą do stworzenia zasady urządzania wygodnej kuchni. Według zasad ergonomii w kuchni kuchenne prace powinny ułożyć się w tzw. trójkąt roboczy, a najważniejsze sprzęty, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak powinny tworzyć wierzchołki tego trójkąta.

5 stref

W kuchni możemy wyodrębnić strefy: zapasów (lodówka i produkty), przechowywania (naczynia, szklanki, sztućce), zmywania (zlew, zmywarka, kosz na śmieci), przygotowywania (blat roboczy, deski, miski, mikser, przyprawy) i gotowania (kuchnia, piekarnik, mikrofalówka, garnki). Strefy te należy umieścić w powyższej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osoby leworęcznej odwrotnie). 

Ponieważ wszystko zaczyna się od wyjęcia potrzebnych do gotowania rzeczy, pierwsza, przy drzwiach wejściowych, stać powinna lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności.

Obok lodówki przyda się miejsce do wykładania zakupów i blat do czyszczenia, krojenia i obierania wyjętych z lodówki produktów.

Lampa nad kuchennym stołem nie tylko oświetla nam miejsce do pracy, ale również buduje nastrój. Oświetlenie punktowe zamontowane pod szafkami nie świeci nam w oczy i idealnie oświetla zlew i blat roboczy, na którym przygotowujemy posiłki.

Bezpośrednio przy nim powinien znaleźć się zlewozmywak, gdzie możemy je umyć lub wypłukać. Wygodnie jest pod zlewem umieścić kosz na śmieci, w tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadków. 

Po drugiej stronie zlewozmywaka potrzebny jest blat, na którym będziemy przygotowywać potrawy do gotowania.

Ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy, blat nie powinien być krótszy niż 80 cm. Jeżeli planujemy ciąg szafek na górze – to nad tą częścią blatu wygodnie jest przechowywać przyprawy. 

W następnej kolejności stawiamy kuchenkę i piecyk, nad nimi oczywiście instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie przenikną do reszty mieszkania.

Całość naszego ciągu roboczego powinien kończyć stoliczek lub kawałek blatu, który posłuży do stawiania gotowych już dań, a także do gromadzenia brudnych naczyń. 

Kształt kuchni
W zależności od kształtu i wielkości pomieszczenia oraz rodzaju zabudowy – każda kuchnia będzie wyglądała inaczej. Bowiem oprócz miejsca ulokowania poszczególnych urządzeń ważne są również odległość między nimi. W małych kuchniach z konieczności czasami je zmniejszamy, ale w dużych nie warto ich zwiększać, oszczędzimy sobie niepotrzebnej bieganiny.  Jeśli to możliwe, ustawmy szafki w kształcie litery U (ewentualnie dwurzędowo), litery G (może z wyspą) lub wybierzmy układ w L. Zdecydowanie najmniej wygodna jest kuchnia jednorzędowa. Najwygodniej bowiem jest, gdy tzw. trójkąt roboczy lodówka-zlew-kuchenka był jak najbardziej zwarty.

Zabudowa dwurzędowa
Zabudowa dwurzędowa

Urządzenia zlokalizowane są po przeciwnych stronach kuchni. Po jednej stronie szafki ze zlewozmywakiem, głównym blatem roboczym i kuchenką, a po drugiej stronie – wysoka szafa, lodówka i długi blat. Jest to wygodne rozwiązanie do wnętrza krótkiego, ale w miarę szerokiego (min. 240 cm), pod warunkiem, że odległość między dwoma rzędami szafek wyniesie nie mniej niż 90-120 cm. Jeśli piekarnik umieszczony jest pod płytą grzejną, wówczas – by swobodnie z niego korzystać- minimalna odległość od przeciwległych szafek powinna wynosić 120 cm.

Zabudowa w kształcie litery L
Zabudowa w kształcie litery L

W prawie każdej kuchni (z wyjątkiem długiej i wąskiej) sprzęty można funkcjonalnie rozmieścić ustawiając je wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Wówczas lodówka i zlewozmywak powinny być ustawione pod jedną ścianą, a kuchenka pod drugą. dzięki temu wygospodarujemy sporo miejsca na najbardziej ergonomiczny blat roboczy pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.  Jeśli miejsce na to pozwoli, przy wolnej ścianie można ustawić wygodny stół, który będzie miejscem do spożywania posiłków, a w razie potrzeby posłuży jako dodatkowe miejsce do pracy.

Zabudowa w kształcie litery U
Zabudowa w kształcie litery U

W tym układzie dwa ciągi robocze usytuowane wzdłuż przeciwległych ścian są połączone trzecim, poprzecznym, a każdy ze sprzętów ustawiony jest wzdłuż innej ściany. Jest to rozwiązanie najwłaściwsze w sporej kuchni z oknem lub w pomieszczeniu otwartym na pokój.  Zlewu nie należy umieszczać centralnie pod oknem, by nie tracić oświetlonego światłem dziennym blatu roboczego. Kuchenkę i lodówkę ustawia się w bocznych ciągach roboczych. Kuchnię otwartą można oddzielić od salonu barkiem lub stołem i mieć dodatkowe miejsce do pracy. 

Zabudowa jednorzędowa
Zabudowa jednorzędowa

Przy takim ustawieniu sprzętów trudno o zastosowanie zasady trójkąta, ale zachowanie odpowiedniej kolejności gwarantuje wygodę pracy. Sprzęty są rozmieszczone wzdłuż jednej ściany. Ciąg roboczy zaczyna lodówka, za nią szafka z blatem na produkty wyjmowane z lodówki.  Za blatem powinien być umieszczony zlewozmywak i – w odległości min. 80-90 cm – płyta grzejna. Ponieważ musimy mieć wygodny dostęp do garnków z każdej strony, dlatego za płytą musi zostać min. 30-40 cm blatu. Zabudowa jednorzędowa sprawdza się w małych i wąskich kuchniach, we wnękach i aneksach kuchennych.

Wygodne gotowanie

wygodne gotowanie

Planując wygodną kuchnię warto zwrócić uwagę również na wystarczającą długość blatów roboczych, dużą liczbę szuflad w zabudowie (można wszystkie dolne szafki zastąpić szufladami), przewidzianą na zapas liczbę gniazdek elektrycznych, dobre oświetlenie blatu roboczego.  Spędzając zbyt dużo czasu w jednej, stojącej pozycji można doprowadzić do zbytniego obciążenia kręgosłupa. Dlatego warto zadbać o dwie istotne sprawy – przewidzieć możliwość wykonywania prac kuchennych na siedząco i dostosować wysokość blatów i stołu do naszego wzrostu. Będzie to możliwe gdy wybierzemy szafki z regulowanymi nóżkami.

Najważniejszy stół

najważniejszy stół

To niewątpliwie najważniejszy mebel w kuchni. Przy nim nie tylko przygotowujemy posiłki i jemy, a także przyjmujemy również gości.

Jeśli tylko mamy dość miejsca postawmy wygodny, duży stół, jeśli nie – to chociaż mały stoliczek, w ostateczności barek lub wysuwany blat.

Wygodny stół to taki, gdzie na jedną osobę przypada powierzchnia 60×30 cm. Najlepiej, jeśli będzie dostępny ze wszystkich stron, z jasną lampą nad blatem.

Dobry pomysł – spiżarnia

Coraz więcej rodzin robi większe zakupy raz w tygodniu. Do przechowywania zapasów przydaje się więc spiżarnia. Najlepiej miejsce na nią wygospodarować między garażem a kuchnią. Wygodne półki lub przewiewne regały rozwiążą nam magazynowanie nie tylko bieżących zapasów, ale także przetworów na zimę. Jeżeli mamy oddzielną zamrażarkę, ją także warto przenieść do spiżarni. Grunt to dobre światło.

Oświetlenie w kuchni

Oprócz wygodnego ulokowania sprzętów ważne jest funkcjonalne rozmieszczenie kuchennego oświetlenia, bowiem wszystkie czynności wykonywane w kuchni wymagają dobrego światła. Podstawą jest dzienne światło wpadające najlepiej przez północne lub wschodnie okno. W średniej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa umieszczona tradycyjnie, pośrodku sufitu lub nad stołem.

Jej zadaniem jest oświetlić całe pomieszczenie i sprawić, by dobrze widoczne były wnętrza górnego rzędu szafek wiszących. Gdy kuchnia jest duża, przydadzą się dwie, a nawet trzy lampy, rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlały pomieszczenie. Dobrze sprawdzają się oczka świetlne w suficie podwieszanym lub nad szafkami wiszącymi.

Jasny blat – oświetlenie blatu roboczego najlepiej zamontować pod wiszącymi szafkami. Może to być kilka niewielkich lampek, z których strumień światła będzie padał na blat, zlewozmywak i kuchenkę. Innym, równie dobrym, rozwiązaniem jest podłużna, bezcieniowa świetlówka. Warto zwrócić uwagę na to, by snop światła zawsze był skierowany bezpośrednio na blat i nie raził w oczy.

Lampa nad stołem – planując oświetlenie tej części kuchni warto zachować umiar, bowiem przestrzeń dookoła stołu nie powinna być ani zbyt jaskrawa, ani zbyt ciemna. Najlepiej sprawdzają się tu lampy o regulowanej długości zawieszenia, które można dowolnie opuszczać i podnosić. Oczywiście, powinny „zatrzymywać się” na takiej wysokości, by ich światło nie oślepiało osób siedzących przy stole.

lampa nad stołem

Umieszcza się je pojedynczo lub po kilka, najlepiej bezpośrednio nad blatem stołu. Warto zwrócić uwagę na to, by klosze lamp były zamknięte od góry – wtedy cały snop światła skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w lekkim, miłym dla oka, półcieniu. Nad stołem najlepsze będą żarówki dające ciepłe światło.

jasny blat

Oświetlenie

1. -jak przewidywać lub obliczać ilość światła potrzebną w różnych strefach kuchni ? – do tej pory polegałam na intuicji i doświadczeniu albo zalecałam ściemniacze do regulacji natężenia światła w zależności od potrzeb i upodobania użytkowników, 

2. -jak rozpoznać różne kąty rozwarcia padania światła w różnych żarówkach i oprawkach, szczególnie halogenowych? – trzeba tu rozróżnić światło skupione punktowe, liniowe ciągłe i rozproszone i różne ich zastosowanie,  

3. -krytyczne spojrzenie na stosowanie różnego typu oświetlenia w kuchni, jak: żarowe, halogenowe, ledowe .

Moje uwagi dot. oświetlenia w kuchni na podstawie własnych doświadczeń.

Moje uwagi dot. oświetlenia w kuchni na podstawie własnych doświadczeń.

 

W przypadku zastosowania popularnego oświetlenia halogenowego w kuchni mamy:

 

wady  -zbyt duże nagrzewanie się żarówek , co może mieć niekorzystny wpływ na niektóre artykuły w przypadku oświetlania wnętrz szafek, 2. -w przypadku oświetlenia „ podszawkowego” oprawkami halogenowymi punktowymi następuje nierównomierny rozkład natężenia światła padającego na blat (na przemian jaśniej i ciemniej) i męczy wzrok.

i zalety -energooszczędność z powodu małego poboru mocy, 2. -małe gabaryty żarówek i oprawek, co w przypadku wyposażenia kuchni ma szczególne znaczenie.

Czy są inne , alternatywne rodzaje oświetlenia odpowiednie do stosowania w kuchni ?

Tak, to są świetlówki, które dają równomierne światło liniowe o do wolnej barwie do wyboru i są przydatne pod szafkami wiszącymi i ukryte za listwą nie rażą w oczy.

A jakie oświetlenie jest aktualnie najlepsze?

To jest oświetlenie ledowe.

Ma same zalety jak mały pobór mocy, długa żywotność, małe gabaryty, możliwość wyboru barwy. a jego wady do których należy mała moc i wyższe ceny jest stopniowo eliminowana.

Galanteria Elektryczna  - wyłączniki światła, gniazda elektryczne. 

Czy są inne rodzaje wyłączników oprócz klawiszowych i sensorowych  oraz ściemniaczy?

Na rynku istnieje ciekawa a mało jeszcze znana propozycja  gniazda el. użytkowego z wyrzutnikiem wtyczki .

W przypadku urządzania nowej kuchni nie należy montować żadnych gniazd el., wyłączników oraz oświetlenia bez wcześniejszego przygotowania projektu wnętrza kuchni i określenia rodzaju i lokalizacji urządzeń elektrycznych oraz wszystkich punktów elektrycznych.

Natomiast gniazda el. do użytku różnego, np. do miksera, radia itp. lepiej montować nie wcześniej niż w trakcie montażu mebli i pozostałego wykończenia wnętrza.

Takie gniazda mogą być ważnym detalem dekoracyjnym skomponowanym z pozostałym wykończeniem.

Ich lokalizacja może być różna: na ścianie nad blatem roboczym, w płaszczyźnie blatu roboczego, mocowane pod szafkami wiszącymi albo w specjalnych listwach wyposażonych w oświetlenie, wyłączniki i gniazda el. mocowanych do dołu szafek wiszących.

Krótki tekst o projektowaniu wnętrza mieszkania
Architekt projektując dla kogoś mieszkanie ingeruje w życie prywatne jego mieszkańców. Mieszkańcy zatrudniając architekta mają szansę poznać swoje rzeczywiste a nie pozorne potrzeby i możliwości oraz dobrze wydać na nie pieniądze . Mogą z tego skorzystać. Jeśli to potrafią sami, to nie potrzebują ani projektanta ani wykonawcy i wtedy powstaje prawdziwe własne i bardzo indywidualne mieszkanie. Ale jeśli tego nie potrafią lub nie mogą tym się zająć to efekt jest gwarantowany tylko wtedy, gdy każdy, tzn. inwestor, projektant i wykonawca jest na swoim miejscu i nie próbują zamieniać się rolami.

Krystyna Słowik Architekt

Garderoba w mieszkaniu
Tekst dla wydawnictwa Murator:

Kwiecień 2003-04-18

G A R D E R O B A W M I E S Z K A N I U

Garderobę można podzielić na dwa rodzaje : tę na okrycia zewnętrzne, zdejmowane po wejściu do mieszkania i tę na ubrania oraz bieliznę.

GARDEROBA OKRYĆ ZEWNĘTRZNYCH Najlepiej, aby wszystkie okrycia zewnętrzne a więc płaszcze, kurtki, szaliki, czapki, rękawice, obuwie, parasole itp. znajdowały się w pobliżu wejścia do mieszkania lub domu. Bardzo cenna jest duża garderoba przy wejściu, która pomieści okrycia zewn. i buty na wszystkie pory roku i nie będzie trzeba przekładać ich z miejsca na miejsce dwa razy w roku. Taka garderoba powinna być w większej części zamykana w postaci szafy z wieszakami i szufladami i tylko mniejsza jej część powinna mieć postać odkrytych wieszaków i półki na rzeczy domowników aktualnie używane oraz okrycia gości. Wygląd garderoby zewnętrznej bardzo zobowiązuje, ponieważ znajduje się przy wejściu, które jest wizytówką domu lub mieszkania. Mankamentem wielu mieszkań są zbyt małe przedpokoje ze skąpym miejscem na buty i garderobę, gdzie z trudem trzeba przeciskać się do reszty mieszkania jak przez wąskie gardło ze stosem wysypujących się na przejście butów. W wieloosobowych rodzinach i większych mieszkaniach wygodnym rozwiązaniem może być oddzielne, zamykane pomieszczenie przeznaczone na garderobę okryć zewnętrznych. W ten sposób wchodząc do domu tylko przechodzimy koło drzwi zamykającymi garderobiany bałagan , aby zaraz znaleźć się w środku mieszkania.

GARDEROBA OKRYĆ WEWNĘTRZNYCH Taka garderoba może być dekoracyjnym meblem-szafą lub elementem wyposażenia mieszkania dobrze zamaskowanym w postaci pomieszczenia-garderoby lub szafy w ścianie. Najlepiej jeśli jej lokalizacje przewidziano na etapie projektu arch. domu lub mieszkania. Inne miejsca na garderobę to szafa pod łóżkiem, szafa pod schodami, szafki w stopniach schodów oraz dość niewygodne szafy-pawlacze, jeśli są zbyt głębokie, chyba że na długość nart lub wętki.

KSZTAŁT I WYPOSAŻENIE GARDEROBY Należy unikać narożników, tzn. szafy w kształcie litery „L”. Układ wyposażenia szafy wynika z zasad ergonomii czyli zakresu dostępności wyciągniętej ręki i kondycji naszego kręgosłupa. Tak wiec na dole powinny być szuflady lub półki wysuwane, pośrodku wieszaki w jednym lub dwóch poziomach, wysoko półki na rzeczy rzadziej używane. Rady praktyczne i przestrogi: -generalnie należy unikać w szafach na ubranie półek stałych i zastępować je wysuwanymi koszami, wysuwanymi półkami lub szufladami różnej głębokości, ponieważ na półkach o gł. 60 cm składowanie rzeczy odbywa się w dwóch rzędach i przy szukaniu właściwej robi się bałagan, -wyposażenie szafy powinno być częściowo przystosowane do zmian, np. zmiany wys półki, zamontowanie dodatkowego drążka lub likwidacja poprzedniego, itp. z powodu np. zmiany wieku dziecka lub zmiany mody. -szafa na ubrania powinna być szczelna, aby się nie kurzyło i równocześnie przewiewna, szczególnie w miejscu przeznaczonym na buty.

arch. Krystyna Słowik

Mała kuchnia - jak projektować

MAŁA KUCHNIA

W kuchni spędzamy zazwyczaj sporo czasu domowego, więc jak ją urządzić, jeśli jest mała ?

To zależy czy jest mała z konieczności czy z wyboru i dla kogo przeznaczona ?

Czy małą kuchnię można powiększyć ?

Jakie są zalety a jakie wady małej kuchni ?

Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć.

 

Dla kogo odpowiednie są małe kuchnie.

Mała kuchnia powinna służyć jednej ewentualnie dwu osobom, których styl życia na co-dzień nie wymaga dużego gotowania. Natomiast jeśli chcą przyjąć gości w domu , korzystają z firmy kateringowej lub skromniej- kupują gotowe dania lub gotują je sami wcześniej, które potem tylko podgrzewają i używają naczyń jednorazowych lub pożyczonych.

Osobom samotnym, samotnikom z natury oraz tym , którzy cenią sobie bardziej inne walory życia niż te związane z kuchnią i jedzeniem lub z zasady jadają poza domem, wystarczy niewielki aneks kuchenny, szafa z wyposażeniem kuchennym ( szer. 120 lub 180 cm. ) lub gotowy zestaw Mini-kuchni ( szer. 100 cm.).

Małe kuchnie są również dobrym rozwiązaniem dla bałaganiarzy, którym łatwiej opanować mniejszą ilość przedmiotów i urządzeń. W przypadku zamykanej wnęki kuchennej lub szafy –kuchni po zakończeniu gotowania mogą ją zamknąć, a z powodu niewielkich wymiarów takiej wnęki lub szafy nie zdołają w niej zbyt wiele nabałaganić. Natomiast mała kuchnia , zlokalizowana w małym oddzielnym pomieszczeniu, bardzo zobowiązuje do utrzymywania porządku i odpowiedniej dyscypliny pracy, dlatego powinna być przeznaczona dla porządnickich i najlepiej jeśli w takiej kuchni panują rządy jednej osoby, natomiast pozostałe powinny się podporządkować.

Mini-kuchnie mają największe zastosowanie w miejscach pracy poza domem oraz w domowych biurach i pracowniach . Mogą być również przydatne w mieszkaniu jako dodatkowa minimalna kuchnia przy pokoju gościnnym lub w części mieszkania przeznaczonej dla dorastających dzieci lub emerytowanych rodziców.

Czego jednak brakuje w małej kuchni.

W zamkniętej małej kuchni oprócz miejsca do pracy może brakować miejsca do jedzenia lub jest ono mało komfortowe, bo np. wymaga podnoszenia opuszczanego na ścianę blatu do jedzenia, utrudnia pełne otwieranie dolnych szafek kuchennych lub lodówki, utrudnia poruszanie się po kuchni , gdy kto inny siedzi , itp.. Oprócz miejsca w takiej kuchni może nam brakować również widoku na pokój dzienny lub salon co powoduje brak kontaktu z innymi osobami – domownikami lub gośćmi . Natomiast brak otwartej przestrzeni w zamkniętej małej kuchni mogą odczuwać osoby „puszyste” lub wysokie.

Takich wad nie mają małe kuchnie urządzone w aneksach otwartych na pokój dzienny, bo wygodny stół do jedzenia może być ustawiony w pokoju dziennym tuż obok aneksu kuchennego a strefa kuchni łączy się z dużą przestrzenią pokoju. Dla osób, które są chomikami lub robią zakupy tylko raz w tygodniu ale za to duże, w małej kuchni będzie brakować powierzchni magazynowej. Można w tym celu przewidzieć szafki kuchenne pod sufitem dostępne ze stołka. Najlepiej jednak wygospodarować łatwiej dostępne miejsce na zapasy kuchenne poza kuchnią, ale w jej pobliżu, np. w szafie w przedsionku, pod schodami lub w pomieszczeniu gospodarczym. Ideałem byłaby spiżarnia dostępna bezpośrednio z kuchni.

Zalety małej kuchni.

Mała kuchnia może być bardziej przytulna i funkcjonalna od dużej, bo wszystko jest w zasięgu ręki, w pół kroku lub pół obrotu. Z pewnością w małej kuchni nie trzeba się nachodzić i jest mniej do sprzątania.

W małej kuchni należy wykazać się większą pomysłowością w zagospodarowaniu każdego cm2 i lepszą organizacją pracy. Można też zajęcia w kuchni (połączonej z pokojem) łączyć z innymi zajęciami, np. prasowaniem, oglądaniem telewizji, dorywczą pracą przy komputerze, baczeniem na małe dzieci lub pomocą w odrabianiu lekcji starszym dzieciom.

Wady małej kuchni.

Najczęstszą jej wadą jest brak miejsca na wszystko, jeśli jej wielkość nawet przy doskonałym urządzeniu nie zaspakaja naszych potrzeb. W małej zamkniętej kuchni wadą oczywistą i istotną dla wszystkich jest brak wygodnego miejsca do jedzenia. Taka kuchnia jest również mało podatna na zmiany i przeróbki, trudno ją powiększyć, bo wymaga to większej przeróbki z wyburzaniem ścian. Jej wielkość jest wygodna dla jednej osoby, gdy pojawi się druga , jest niewygodnie i za ciasno. Dla osób, które cenią sobie nowości w kuchni taka kuchnia może okazać się zbyt mało mobilna i z braku miejsca oraz odpowiedniego uzbrojenia w instalacje trudno będzie uzupełniać jej wyposażenie o nowe sprzęty AGD.

Jak urządzić małą kuchnię, porady praktyczne.

Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby mała kuchnia nie była małym, zamkniętym pomieszczeniem , ograniczonym ścianami. Lepiej zlokalizować małą kuchnię jako aneks kuchenny lub część wydzieloną z większego pomieszczenia, najlepiej z pokoju dziennego oraz przewidzieć mobilne zamykanie kuchni używane w razie potrzeby.

Jak otworzyć przestrzeń małej, zamkniętej kuchni ?

Najlepiej zlikwidować chociaż jedną ze ścian kuchni i otworzyć ją częściowo na sąsiednie pomieszczenie. Taka przeróbka może okazać się trudna lub niemożliwa z powodów technicznych, np. w przypadku konstrukcji budynku z wielkiej płyty lub ściany kominowej na granicy z kuchnią. Taka operacja może okazać się również niekorzystna z powodów funkcjonalnych, jeśli sąsiednie pomieszczenia nie nadają się do połączenia z kuchnią, np. sypialnia lub pokój do pracy. Natomiast otwarcie kuchni na hol może okazać się bardzo ciekawe bo do ciemnego wcześniej holu można wpuścić światło z kuchni, jeśli była z oknem lub odwrotnie. W wyniku połączenia powierzchnia holu, która służyła dotychczas tylko komunikacji zyskuje nową jakość. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia zobowiązuje do :

  • częściowego przymknięcia kuchni odpowiednią aranżacją mebli ,

  • ew. całkowitego zamykania części kuchennej, np. drzwiami przesuwnymi ( tradycyjne drzwi przeszkadzają przy otwieraniu) , parawanem, spuszczaną z sufitu roletą itp.,

  • zamontowania dobrego wyciągu, który zabezpieczy pozostałe mieszkanie przed uciążliwymi zapachami i oparami i będzie niezbyt głośny ( np. prod. Siemensa) lub cichy ( np. prod. Miele z silnikiem umieszczonym w ścianie zewnętrznej , na strychu lub w połaci dachu ),

  • stylistyki i standardu wykończenia części kuchennej skomponowanych z resztą mieszkania.

Mała kuchnia wymaga również wielu praktycznych rozwiązań w wyposażeniu.

  • Wszystkie dolne szafki powinny być wyposażone w elementy wysuwane tj. szuflady i carga a nie półki. Praktyczne są również wysuwane składane stoliki i robocze blaty.

  • Bardzo przydatny staje się fragment ściany nad blatem kuchennym. Należy go bardzo dobrze wyposażyć w wiszące akcesoria , podręczne przybory i najczęściej używane przyprawy niezbędne do podstawowych prac kuchennych . Należy w tej sytuacji zdecydować się tylko na te urządzenia i akcesoria, których rzeczywiście będziemy używać – zgodnie z zasadą, że każde z nich musi zapracować na miejsce w małej kuchni ; jeden dobry nóż zamiast kilku, naczynia, które służą do gotowania i zapiekania, jeden mały robot wielofunkcyjny zamiast kilku oddzielnych urządzeń ,itp.

  • Ze względu na brak miejsca wybierzmy urządzenia o mniejszych rozmiarach, np. zamiast piekarnika mały opiekacz lub kuchenkę mikrofalową z oddzielną funkcją pieczenia el.; płytę kuchenną z dwoma palnikami, jeśli wybierzemy piekarnik parowy ,w którym można ugotować prawie wszystko i to kilka potraw równocześnie; małą zmywarkę na 6 kpl. naczyń, która zajmie tylko połowę szafki dolnej, itp.. Mamy również do dyspozycji urządzenia zmechanizowane typu dwa lub trzy w jednym, np. wyciąg z mikrofalą , piekarnik el. z mikrofalą lub płyta grzejna z piekarnikiem i zmywarką w jednym urządzeniu. Niektóre urządzenia można umieszczać w pionie, czyli w tzw. słupku zapewniając im dobrą wentylację, np. na dole zmywarka lub lodówka, wyżej piekarnik lub kuchenka mikrofalowa.

  • Jeżeli zdecydujemy się na zmywarkę, wystarczy zlew jednokomorowy, nawet bez ociekacza. Można też , lepiej niż dotychczas, wykorzystać szafkę zlewozmywakową korzystając ze specjalnej szafki pod zlew wyposażonej w dwie szuflady do przechowywania środków czystości i koszy na śmieci.

  • W małej kuchni wszystko co się da , należy podwiesić; nie tylko drobne przybory ale i krzesła składane , drabinkę lub szczotkę do zamiatania.

  • Jako dodatkowe miejsce do składowania można wykorzystać cokół pod szafkami umieszczając tam szuflady lub składaną drabinkę oraz miejsce pod sufitem na dodatkowy rząd szafek, które mieszczą rzadziej używane naczynia.

Wykończenie małej kuchni – kolory i materiały.

Mała kuchnia ulega bardziej intensywnemu zużyciu niż duża, dlatego warto zastosować dobrej jakości materiały wykończeniowe, mechanizmy i urządzenia. Optycznie można ją powiększyć stosując jasne, raczej chłodne barwy wykończenia i błyszczące powierzchnie odbijające dobrze światło. Aby uzyskać harmonijną całość i uniknąć wrażenia bałaganu , dobrze jest wybrać meble o gładkich, prostych frontach, jak najmniej ozdobnych detali i najlepiej wszystko w jednej tonacji kolorystycznej.

Przykłady małych kuchni:

  1. Minikuchnia szer. 100 cm. i 0,6 m2 pow.: elektryczna CK 1000 i gazowa CK 1000 G: INTRA, POLAR, MESKO, ( z folderu firmowego f-my Intra)

  2. Minikuchnia szer. 120 cm.: WHIRLPOOL,

  3. Minikuchnia szer. 120 cm.:IKEA,

  4. Mała kuchnia w szafie szer.125 cm. i 170 cm. z kolekcji mebli systemowych,

  5. Kuchenny kombajn szer. 180 cm. projektu M. Astori z barkiem pod blatem projektu M. Zanuso,

prod. Driade,

  1. Niewielka kuchnia z frontami szafek na planie koła prod. wł. Pedini , projekt D. Paolucci,

  2. Kuchnia zredukowana do stalowego słupa, prod. Tekta , projekt S. Wewerka.

  3. Moduł kuchenny typu kompakt projektu i prod. N. Wangena dł. 234cm. a po rozłożeniu 349 cm.

Przykłady praktycznego wyposażenia dla małych kuchni:

  1. Dwa w jednym, czyli kuchnia mikrofalowa zintegrowana z wyciągiem kuchennym- AVM prod. Whirlpool,

  2. Trzy w jednym, czyli Trio prod. Candy; urządzenie w którym jest płyta grzewcza, piekarnik 39 l. z grillem i zmywarka na 6 kpl. naczyń,

  3. Lodówka podblatowa z małym zamrażalnikiem prod. Whirlpool lub …..?

  4. Wysuwany blat \ stolik zamiast szuflady szer. 60 cm.- meble kuchenne prod. Alno,

  5. Wysuwany stół spod blatu kuchennego – meble kuchenne prod. Elmar,

  6. Wysuwany stół spod blatu kuchennego – meble kuchenne prod. Del Tongo,

  7. Wielofunkcyjna wysuwana szafka typu cargo – prod. Elmar,

  8. ( ew. inne przykłady …??? )

 

Przygotowała arch. Krystyna Słowik

Przewodnik dla urządzających sobie kuchnię

KRÓTKI PRZEWODNIK DLA KLIENTÓW, KTÓRZY CHCĄ URZĄDZIĆ SOBIE NOWĄ KUCHNIĘ

KOLEJNE KROKI :

1. Przed rozpoczęciem wędrówek po sklepach, warto przygotować się do nich w domu.

Z projektu architektonicznego mieszkania potrzebny będzie rzut mieszkania z częścią przeznaczoną na kuchnię. Jeśli brak jest planów projektowych to może być własny orientacyjny szkic z głównymi wymiarami.

Dobrze jest również zastanowić się nad sposobem korzystania z nowej kuchni i jej stylistyką. Proponuję nie sugerować się gotowymi przykładami wnętrz z publikacji prasowych i u znajomych ale potraktować je tylko jako inspirację do określenia własnych, indywidualnych potrzeb estetycznych.

2. Pierwsze wizyty w sklepach z kuchniami powinny służyć rozpoznaniu ich oferty i wybraniu odpowiedniego dla Was poziomu standardu i cen. Pomoże Wam w tym sprzedawca lub projektant-sprzedawca zatrudniony w sklepie z kuchniami.

Na podstawie wywiadu z Wami:

– udzieli pierwszej porady na miejscu w sklepie ,

  • przedstawi szczegóły dotyczące mebli i wyposażenia,

  • może podać orientacyjną cenę mebli oraz innego wyposażenia z dokładnością 10 do 20%.

Nie należy oczekiwać dokładnej wyceny przyniesionego własnego projektu kuchni, ponieważ nie jest możliwe prawidłowe wykonanie jej bez adaptacji tego projektu do mebli oferowanych w danym sklepie. Natomiast można liczyć na szacunkową wycenę.

Po tym rekonesansie powinniście już znać swoje życzenia i możliwości.

3. Nadszedł czas na ostateczny wybór rodzaju mebli ( producent , kolekcja) oraz rodzaju sprzętów AGD ( bez określania marki i konkretnych modeli).

Od tej pory niezbędny jest projektant- sprzedawca specjalizujący się w projektach wnętrz kuchni zatrudniony w danym sklepie lub projektant- architekt niezależny, który może współpracować ze sklepem z kuchniami.

4. Dalszy krok to zamówienie projektu kuchni, który jest płatny.

Od tej pory powinniście znaleźć się pod stałą opieką projektanta, aż do odbioru gotowej kuchni i jeszcze przez rok gotowania w niej w trakcie gwarancji.

Na początek projektant składa Wam wizytę, inwentaryzuje pomieszczenie przeznaczone na kuchnię, przeprowadza z Wami szczegółowy wywiad a następnie przygotowuje wersje projektowe.

Oglądając rysunki planu kuchni, widoki ścian oraz szkice perspektywiczne lub wizualizacje należy wyobrazić sobie siebie na planie tego wnętrza podczas akcji gotowania i sprawdzić, czy wszystko odpowiada naszym potrzebom.

5. Z pomocą projektanta wybieramy ostateczne rozwiązanie projektowe, które uwzględnia nie tylko meble ale także sprzęt AGD, oświetlenie, wykończenie ścian i podłogi oraz czasem dodatkową zabudowę ścian i sufitu.

Kupujemy kuchnię podpisując umowę i wpłacając zaliczkę w wys. ok. 40% wartości mebli i sprzętu AGD.

Czas oczekiwania na dostawę mebli i sprzętu wynosi zwykle 4 do 6 tygodni.

6. W tym czasie można przygotować pomieszczenie do montażu kuchni wg. projektu wykonawczego i pod kierunkiem projektanta.

Natomiast przygotowania pomieszczenia dotyczą dostosowania podłączeń instalacyjnych, wykończenia podłogi i ew. innych prac budowlano- wykończeniowych jak przebudowy ścian, sufitów.

I tu są dwie możliwości. Może to wykonać zatrudniony przez Was wykonawca lub ekipa montująca meble kuchenne. W obu przypadkach nad wszystkim czuwa projektant. Wykonuje plany podłączeń instalacji wod.- kan., wentylacji, elektryki, oświetlenia i nieraz (dodatkowo) projekt posadzki, przeróbki ścian, sufitów podwieszonych itp..

W tym czasie również wybieramy pod kierunkiem projektanta i zamawiamy materiały wykończeniowe na podłogę i ściany, na blaty jeśli nie ma odpowiedniego w kolekcji mebli , oprawki oświetleniowe itp..

7. Jeśli zbliża się termin dostawy mebli i wyposażenia, wtedy sprzedawca uzgadnia z Wami dokładny dzień dostawy i montażu poprzedzony uregulowaniem pozostałych należności za dostarczany towar, natomiast architekt umawia się z montażystami kuchni na omówienie szczegółów projektowych montażu.

Wielokrotnie montaż kuchni przebiega w dwóch etapach w zależności od producenta.

Drugi etap służy likwidacji ujawnionych w pierwszym etapie usterek podległych reklamacji, które mogą dotyczyć drobnych uszkodzeń transportowych, drobnych zmian lub nieprzewidzianych sytuacji budowlanych. Podczas drugiej wizyty montażyści zajmują się również korektą regulacji okuć i zawiasów.

Wszystkie ewentualne usterki są wykonywane przez ekipę montażową pod nadzorem sprzedawcy i projektanta kuchni , którzy w Waszym imieniu dbają o efekt końcowy.

8. Po zakończeniu prac odbywa się wspólny odbiór kuchni.

Ale to nie koniec . Wykonanie kuchni objęte jest gwarancją na meble i AGD.

Na kartach gwarancyjnych sprzętów podane są najbliższe punkty serwisowe do których możecie zgłaszać się sami lub za pośrednictwem sprzedawcy.

To on powinien zapewnić opiekę serwisową, ponieważ jest odpowiedzialny za dobre funkcjonowanie Waszej kuchni w przyszłości.

projektantka kuchni

arch. Krystyna Słowik

Elektryka w kuchni
02. 08. 2003.

Tekst nt. „elektryki” w kuchni do „ Kuchni i Techniki” wyd. Medius

UWAGI I KOMENTARZE

O Ś W I E T L E N I E

jak przewidywać lub obliczać ilość światła potrzebną w różnych strefach kuchni ? – do tej pory polegałam na intuicji i doświadczeniu albo zalecałam ściemniacze do regulacji natężenia światła w zależności od potrzeb i upodobania użytkowników, jak rozpoznać różne kąty rozwarcia padania światła w różnych żarówkach i oprawkach, szczególnie halogenowych? – trzeba tu rozróżnić światło skupione punktowe, liniowe ciągłe i rozproszone i różne ich zastosowanie, krytyczne spojrzenie na stosowanie różnego typu oświetlenia w kuchni, jak: żarowe, halogenowe, ledowe . Moje uwagi dot. oświetlenia w kuchni na podstawie własnych doświadczeń.

———————————————————————————————-

W przypadku zastosowania popularnego oświetlenia halogenowego w kuchni: wady: zbyt duże nagrzewanie się żarówek , co może mieć niekorzystny wpływ na niektóre artykuły w przypadku oświetlania wnętrz szafek, w przypadku oświetlenia „ podszawkowego” oprawkami halogenowymi punktowymi następuje nierównomierny rozkład natężenia światła padającego na blat (na przemian jaśniej i ciemniej) i męczy wzrok. zalety: energooszczędność z powodu małego poboru mocy, małe gabaryty żarówek i oprawek, co w przypadku wyposażenia kuchni ma szczególne znaczenie. Jakie są inne wady i zalety oświetlenia halogenowego i innego przy zastosowaniu ich w kuchni ? Czy są inne , alternatywne, np. o małych gabarytach, rodzaje oświetlenia odpowiednie do stosowania w kuchni ?, jakie? i gdzie je można kupić „od ręki” ? Jakie są oznakowania i jak można rozpoznać w sklepie typ oświetlenia, które można stosować w kuchni ?

G A LA N T E R I A E L E K T R Y C Z N A – wyłączniki światła, gniazda elektryczne.

Czy są inne rodzaje wyłączników oprócz klawiszowych i sensorowych oraz ściemniaczy? Na rynku istnieje ciekawa a mało jeszcze znana propozycja gniazda el. użytkowego z wyrzutnikiem wtyczki ( nazwa firmy, ceny, gdzie można kupić?). Jakie są prawidłowe min. odległości gniazd el. od wody lub gazu ( informacja przydatna dla tych, którzy sami robią przeróbki w kuchni). W przypadku urządzania nowej kuchni nie należy montować żadnych gniazd el. bez wcześniejszego przygotowania projektu wnętrza kuchni i określenia lokalizacji urządzeń elektrycznych. Natomiast gniazda użytkowe zewnętrzne, np. nad blatem lepiej zamontować w trakcie montażu mebli i pozostałego wykończenia wnętrza. Takie gniazda mogą być ważnym detalem dekoracyjnym skomponowanym z pozostałym wykończeniem. Ich lokalizacja może być różna: na ścianie nad blatem roboczym, w płaszczyźnie blatu roboczego, mocowane pod szafkami wiszącymi albo w specjalnych listwach wyposażonych w oświetlenie, wyłączniki i gniazda el. mocowanych do dołu szafek wiszących.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA W KUCHNI

Informacja ważna dla inwestora- użytkownika kuchni .

—————————————————————–

Stan instalacji elektrycznych w części mieszkania przeznaczonej na kuchnię na etapie przed rozpoczęciem prac wykończeniowych powinien obejmować: przewody el. doprowadzone do puszek el. rozmieszczonych wg. ogólnego projektu instalacji el. uwzględniającego wszystkie możliwe urządzenia el. do zastosowania w pom. kuchni w max. ilości, czyli z zapasem oraz na kilku oddzielnych obwodach, ew. można zostawić część przewodów wyprowadzonych ze ściany i pozostawionych luzem z zapasem długości bez osadzania w ścianach puszek na gniazda, nie należy wykonywać ostatecznych podłączeń do instalacji el. bez projektu zabudowy i wyposażenia kuchni. Informacja ważna dla projektanta kuchni.

—————————————————

Plan podłączeń urządzeń elektrycznych do instalacji elektrycznej należy wykonywać wg. zasad przedstawionych na wykonanym rysunku projektu zabudowy kuchni. Uwaga, powyższe informacje należy skonsultować z prawdziwym elektrykiem i uzupełnić je.

Proponuję również podać pobór mocy podst. urządzeń oraz przykładowe zestawienia urządzeń kuchennych w wersji min. i max.. Warto również wyjaśnić, kiedy potrzebna jest instalacja 380 V, przy jakim poborze mocy i jakie są ogólne warunki doprowadzenia takiego przyłącza ?

TRUDNE PYTANIE NA KONIEC

Jak oszczędnie gospodarować energią elektryczną, aby przy zwiększającym się asortymencie elektrycznych sprzętów kuchennych zużyć jak najmniej energii elektrycznej? Może należy zastosować typ urządzenia – „dwa w jednym”, np. piekarnik z mikrofalą albo płytę do gotowania na prąd indukcyjny itp. Ale to są rozwiązania kosztowne przy zakupie. Jakie są wyniki porównania poboru mocy różnych urządzeń ? Czy może mają sens rozwiązania innego typu, np. zmiana poglądów na żywienie uwzględniająca elektryczną energooszczędność. Może to być np. spożywanie większej ilości produktów surowych, nie gotowanych , podgrzewanie zimą dań lub napojów na kominkach ogrzewanych drewnem, które są coraz częściej używane, przechowywanie produktów metodą suszenia i naturalnego konserwowania oraz kiszenia zamiast zamrażania i chłodzenia itp..

Krystyna Słowik

projektantka kuchni

Rady dla urządzających sobie łazienkę

ŁAZIENKA

Korzystanie ze współczesnej łazienki powinno być przyjemnością, a nie tylko koniecznością, a to wymaga od użytkownika poddaniu się tej przyjemności, a od projektanta – większej wiedzy.

Współczesna łazienka zaspokaja różnorodne i bardzo indywidualne potrzeby użytkowników, jest wyrazem osobowości właściciela, a także – bardziej niż inne pomieszczenia – wyznacznikiem charakterystycznej dla niego estetyki.

Oferta rynkowa materiałów i wyposażenia łazienek dowodzą, że oczekiwany efekt, zarówno funkcjonalny, jak też estetyczny, można uzyskać zarówno w dużych łazienkach, o powierzchni ponad 10 m2, jak też w małych wnętrzach o powierzchni 4 – 6 m2.

W stylistyce nowoczesnych łazienek panuje duża różnorodność, od modernizmu i minimalizmu do rozwiązań stylizowanych z bogactwem dekoracji i mieszania co nazwano vintage.

Trendy są zgodne z aktualną modą.

W programie funkcjonalnym nowoczesnej łazienki pojawiają się, oprócz dotychczasowych zabiegów higieniczno-kosmetycznych, także zabiegi zdrowotne przeniesione z uzdrowisk i sanatoriów, z zakresu hydroterapii, chromoterapii, aromaterapii itp.

Należy to uwzględnić przy programowaniu modernizacji łazienki. Aby łazienka spełniała oczekiwania użytkowników, program tej modernizacji nie może ograniczyć się do wymiany urządzeń i wyposażenia.

Najczęściej konieczne jest znaczne powiększenie pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę, czasami nawet 3 – lub 4-krotne.

Minimalna powierzchnia łazienki z pełnym programem podstawowym (wanna, natrysk, 1 lub 2 umywalki, WC, bidet) wynosi ok. 10 m2..

W tradycyjnej łazience urządzenia sytuowane były pod ścianami.

Współczesne rozwiązania umożliwiają np. zastosowanie kolumny sanitarnej mieszczącej podłączenia instalacyjne i „oderwanie” urządzeń od ściany oraz ustawienie ich centralnie. To pozwala na zaprojektowanie nietypowego rozwiązania przestrzennego strefy łazienki i niekonwencjonalne połączenie jej z pomieszczeniami towarzyszącymi.

Podobne możliwości daje wprowadzony do użytku już wcześniej specjalny stelaż do montażu i podłączania urządzeń sanitarnych do instalacji, który można dowolnie sytuować.

W elementach wykończenia preferuje się materiały naturalne: oprócz ceramiki także kamień, szkło, drewno oraz surowy beton.

Dużo możliwości daje nowe zastosowanie w łazienkach szkła i drewna, wykorzystywanie cyfrowej fotografii wielkoformatowej, nowych technik nadruku, laminowanie obrazu w szkle oraz różne plastyczne tworzywa na bazie sylikonu.

Arch. Krystyna Słowik

 

ANKIETA  –  URZĄDZANIE  ŁAZIENKI

Przed projektowaniem łazienki wypełnijcie rubryki  oceną  własną  w  skali 1 do 3, czyli od najniższej do najwyższej.

 

co preferuję w mojej łazience  :                                                                                                            ŻONA      MĄŻ

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

wszystkie drobiazgi pochowane w zamkniętych szafkach i szufladach, nic nie pozostaje na wierzchu,

większość drobiazgów łatwo dostępna i umieszczona na otwartych półkach  lub wiszących na ścianach akcesoriach łazienkowych,

różnokolorowa, w czystych barwach, pogodna, konsekwentnie jednokolorowa, np. tylko biała, czarna lub tylko niebieska, itp.

konsekwentnie w jednej tonacji, np. tylko w tonacji kolorów wody lub w tonacji kremów i łamanych bieli lub w innych tonacjach,

 w nastroju wesołym, nawet humorystycznym  z różnymi dowcipami, w nastroju dostojnym, eleganckim z atmosferą luksusu,

w nastroju obojętnym, uniwersalnym,  podkreślającym funkcjonalność i podstawowy  komfort, dobre wzornictwo i jakość techniczna

preferowanie rozwiązań funkcjonalnych  i technicznych, preferowanie rozwiązań dekoracyjnych  i nietypowych.

podajcie program funkcjonalny łazienki:

wc, bidet, umywalka, prysznic, wanna,  sauna,  łaźnia parowa,  rodzaje baterii ….

preferencje indywidualne:

żona – …………………………………………………………………………………………………

 

mąż -…………………………………………………………………………………………………

 

                                                                                               opracowała arch. Krystyna Słowik