Projekt małych domków w Owczarni.

Projekt małych domków w Owczarni na Mazowszu.
Pewna młoda inwestorka chce zbudować dla swojej rodziny mały dom za miastem w otoczeniu natury.

Ponieważ nie ma zasobów gotówki, kupiła większą działkę ze starodrzewem, aby wybudować na niej małe domy na sprzedaż, w których jedno z mieszkań przeznaczy dla siebie.
Zadaniem architektów było zaprojektować domy możliwie małe, a równocześnie zapewnić przyszłym mieszkańcom najlepszą jakość środowiska mieszkalnego w domach oraz w ich otoczeniu,

a inwestorce dobrą cenę rynkową domów i szybki zbyt.
Tak więc należało stworzyć domy/ mieszkania jakich brak jest na rynku.


Powstały domki trochę jak z dziecięcych rysunków, każdy  dla 4 osób, parterowy, z antresolami i garażami. To ma być skromna zabudowa w mazowieckim krajobrazie - domki za miastem w których chce się mieszkać wraz z innymi.
Trzeba było spełnić warunki planu dotyczące m.in. wielkości działek -min.600 m2, procentu zabudowy -max.20%, spadku dachu- 45stopni itd. , a równocześnie zmieścić się między starymi drzewami i do wnętrz mieszkań wpuścić jak najwięcej słońca.
W ten sposób powstały dwa domy dwurodzinne atrialne, w tym jeden z małą częścią usługową i z oddzielnym wejściem.
Uzyskaliśmy powierzchnię użytkową domów od 109 do 115 m2 z garażami i antresolami i zachowaliśmy większość drzew. Dalsi sąsiedzi najpierw wycięli drzewa a potem budowali domy, więc jest to zielona wyspa podwyższająca także wartość domów .
Aby uzyskać minimalne powierzchnie pomieszczeń zaczęliśmy projektowanie domów od środka z wykorzystaniem każdego m2. Każdy pokój ma swoje wyjście wprost do ogrodu i układ okien z otwartą perspektywą, co powiększa optycznie małe pokoje Niewielkie antresole wykorzystują nachylenie dachu i podnoszą atrakcyjność niewielkich mieszkań.
Ganki wejściowe i wewnętrzna uliczka stwarzają lokalny klimat małej wspólnoty.
Czekamy na dalsze etapy tej ciekawej przygody projektowej.
Projektanci : Krystyna Słowik i Jacek Nowodworski, architekci.